Kumaş Perdeler

Firmamiz son kullanıcıya seçilen kumaşa ve uygulama alanına göre çok çeşitli alternatifler sunmaktadır.Kumas perdeler, mekanizma ve taşıyıcı sistemlerin çesitlerine göre farklı tasarımlarda dikilebilir.

Kumaş perdeler pratik ve işlevselliğe sahip mekanizmalı sistemlerle veya manuel olarak taşıyıcı aparatlarla birlikte kullanılmak üzere iki şekile uyarlanabilir.
 
Mekanizmali Kumaş Perdeler : Katlamalı Perdeler, Balon Perde, Tirajlı Perde, Panel (Japon Perde)
 
 
Katlamalı Perde
 
Katlama perde mekanizması alınan cam ölçülerine göre üretilir.Üzerinde perdeyi hareket ettiren ip veya kurdelaların bulunduğu makaralar ve kumanda zinciri bulunur.İsteğe göre motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekler uygulanabilir. 
 
Katlamalı perdeler kademeli olarak kat kat toplanırlar ve açılırlar.Önden veya arkadan çubuklu olarak dikilebilir.Çubuklar sayesinde düzenli bir toplama yapılmış olur.Perdenin toplanmış olarak yüksekliği, yapılan dikişe göre 25 cm ile 35 cm arasında değişir.Kumaş etekleri farklı kesilerek hareket kazandırılabilir.Perdelerin temizliğinin kuru temizleme ile yapılması önerilir. 
 
Doğal Katlamalı Perde 
 
Doğal Katlamalı perde sistem olarak katlamalı perdeyle aynıdır.Çubuk kullanılmadığı için kumaşın arkasına dikilen özel extrofor ile doğal bir toplanış şekli vardır.Özellikle ince ve dökümlü kumaşlar tercih edilmelidir.Toplama payları 25 cm ile 30 cm arası değişir.Kullanılan kumaşın cinsine göre yıkama veya kuru temizleme yapılabilir.
 

 

Balon Perde

 

Mekanizma olarak katlamalı perdelerle aynı sisteme benzer. Tül kumaşlarla kullanılır. Genellikle eni büyük camlarda kullanılması tavsiye edilir. Sebebi, perdenin balon şeklindeki kısımlarının küçük enlerde balon görüntüsünü yitirmesidir. Toplama payı 50 cm ile 60 cm arasında değişebilir.
 
 
Japon Perde
 
Mekanizma olarak 50-60 cm'lik kumaş panellerini bir ray üzerinde hareket ettirecek şekilde hazırlanmış ip veya motorlu sistemlerdir.Her türlü kumaşa göre dikilebilirler.Paneller ortadan açılabilir veya sağa sola hareket ettirilebilir şekilde hazırlanabilir.Kumaşın gergin durması için etek kısımlarında ağırlıklar kullanılır.Özellikle geniş ve yere kadar camlarda tercih edilmelidir.
 
 
Tirajlı Perde
 
Tirajlı Ray, kumaş perdelerin asıldığı ruletleri bir ray üzerinde mekanik veya motorlu olarak hareket ettiren bir sistemdir.Bir nevi korniş uygulamasının bir benzeridir.Ortadan açılır veya sağa sola açılır hazırlanabilir.
Kumaş perde istenilen model ve ölçüde hazırlandıktan sonra ray üzerinde ruletlere geçirilir ve hareketi sağlanır.
 
 
 
Taşıyıcılı Kumaş Perdeler :  Rustik Perde, Briz Perde, Gerdirme Perde, Tül Perde
 
Rustik Perde
 
Rustik Perdelerde taşıyıcı borular duvar veya tavana özel ayaklarıyla monte edilir. Kumaş perde ahşap veya metal halkalarla boru üzerinde hareket ettirilir.Kumaş perdeler isteğe göre farklı pilelerde dikilebilir.
 
Rustik:
 
Metal ve ahşap olarak ikiye ayrılır. Metal olanları pirinç, krom olarak ahşap olanları meşe, ceviz, kiraz gibi renklerde üretilir.
 

 

 Briz Perde 

Hareketli kanatlarda metal veya ahşap çubuk üzerine uygulanan perde türüdür.Tül veya kumaşlar bu çubuklar üzerine büzdürülerek takılır ve doğal bir görüntü sağlanmış olur.Evlerin mutfak camlarında veya cafe restoranlarda sıkça kullanılan bir uygulamadır.

 

 
Tül-Fon Perde 
 
Keten, polyester, ipek, organza gibi çeşitleri vardır. Perde rayları veya boruları üzerine farklı pililerde uygulanabilirler. Perde üzerine dikilen ruletlerle PVC veya aluminyum perde rayları üzerinde hareketi sağlanır. Tül perdelerin enleri genellikle 300cm'dir. Tül perdeler kullanım kolaylığı ve temizliğinin yıkanarak yapılabilmesinden dolayı tercih edilirler.
                                                                                                
 
 
Pano-Fon Perde :
 
Pencerelerde kullanılan tül, katlamalı gibi perdelerin sağı ve soluna gelecek şekilde hazırlanan dekoratif amaçlı kumaş fon perdelerdir. Beraberinde kullanılan perdenin kumaş cinsine göre seçimler yapılabilir. Pano perdelere farkı pililer uygulanabilir.Bu perdenin duruşunu doğrudan etkileyen faktördür.
 
Perdeye dikilen ruletler sayesinde perde rayı üzerine takılabilir veya kartonpiyer içine amerikan bandı ile tutturulabilir. Pano perdeler pencere genişliklerine göre farklı enlerde ve sayıda dikilebilir. Kenerlarına kuşak broçol veya metal perde kolları gibi aksesuarlarla toplanabilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Perde rayı (Korniş):
 
PVC Malzemeden yapılmış tekli, ikili, üçlü dörtlü perde raylarıdır.Kullanıldığı yerin ihtiyacına göre farklı aksesuar ve çeşitleri mevcuttur.90 ve 45 derece açılı köşeler için dönüşler.iki kornişi birleştirme aparatları gibi.
Perde raylarının tekli ve çiftli aluminyum modelleride mevcuttur.
 
 
 
 
 
 
Gerdirme Perde
 
Sağlı sollu iki aparat yardımıyla bir çelik telin gerdirilmesi ve bu tel üzerinde kumaş perdenin halkalar yardımıyla hareket etmesiyle şekillenen bir uygulamadır. Genellikle hafif ve ince kumaşlar seçilir. Kumaşa istenilen pileler dikilebilir. Tavanla açılan hareketli camlar arasında az mesafe olan yerlerde kullanılabilir.
 

 

www.perdekor.com/kumas/Rustik_perde.htm

 
Gerdirme Aparatı
 
Aparatlar krom, mat krom ve sarı seçeneklerine sahiptir.

 

Geri Dön