Ahşap Stor

Ahşap Storlar yaşadıkları mekanlarda daha çok country tarzını tercih edenler için kullanılabilecek bir perde türüdür.Naturel ve tamamı ile ithal bir üründür. Evlerin mutfaklarında,açılı çatı camlarında, yazlık evlerde veya cafe,restoran gibi yerlerde çoğunlukla tercih edilebilir.Kullanıldığı yerlerde isteğe göre tek başına kullanıcının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek perdedir. Farklı dokularda ve çok sayıda renk ve desen seçeneği mevcuttur. Güneşten etkilenmezler. Uzakdoğudaki agaçlardan dokunarak meydana gelmiş, kumaş topları halinde ithal edilmektedir.

 

Bu kumaş toplarının istenilen cam ölçülerine göre kesilmesi ve mekanizma ip bağlantılarının montesi ülkemizde yapılmaktadır. Ahşap stor kumaşının kenarlarının dış etkenlerden korunması ve şık bir görüntü sağlaması için biye dediğimiz kumaş şeritler de dikilebilir. Ahşap storlar ip kontrollü sistemlerdir. İsteğe göre rulo veya katlamalı olarak toplanabilir şekilde imal edilebilirler. Stor, bir ahşap çıta üzerine takılan stop mekanizması ve iplerin hareketini kolaylaştıran makaralardan oluşan kolay bir sistemden ibarettir.

 

Ahşap storların bambu, jüt gibi doğal malzemelerden dokunmuş çeşitleri de vardır. Bambu storlar genellikle uzakdoğudan temin edilen tropikal bambu kamışlarının örülmesiyle elde edilir. Suya karşi dayanıklıdırlar. Bambu kamışlarının doğal yapısının bir sonucu olarak perdede kahverenginin bir çok tonu mevcutur. Jüt storlar ise yine uzakdoğuda yetişen jüt otsu bitkisinin gövde liflerinin örülmesi ile oluşur.

 

Uzakdoğudan ham jüt alarak işleyen çeşitli avrupa ülkelerinden ithal edilmektedir. Normal ahşap storlara göre daha sık ve ince lifler halinde dokunmuştur. 10'un üzerinde doğal renk seçeneği mevcuttur. Ahşap storların kumaş top eni 160 cm olduğundan bu ölçüden büyük üretilemez. Uygulama yeri tavan, duvar veya hareketli kanat üzeri olabilir. Hareketli kanatlar için perdeyi alt çıtadan sabitleyici aparat kullanılabilir. Ahşap storların ışığa karşı sıfır geçirgenlik sağlayan cinsi de mevcuttur. Perdelerin temizliği elektrik süpürgesi ile yapılabilir.

 

Bambu Stor

Katlanarak Toplamalı

 

Rulo Toplamalı

 

Geri Dön